Sprav si obal na CD. Prečo?

Lebo plastové obaly sú častokrát drahšie ako ich obsah. A lámu sa. A zaberajú veľa miesta. Obal, ktorý si spravíš, nestojí takmer nič, nedá sa zlomiť, nezaberá žiadne miesto. Je na dve cédečka naraz. Dá sa celý popísať. A dá sa recyklovať. A lobovala zaň papierová loby ;-)

Čo potrebuješ?

Kancelársky papier A4 a nejaké cédečko ako mierku. To je všetko. Nič viac. Žiadne nožnice, žiadny lep.

Ak použiješ (ako šetrný ekológ) papier, ktorý je z jednej strany popísaný, daj ho radšej písmenkami "von". Toner z kopíriek a lejzroviek sa totiž na CD niekedy dokáže po čase pekne hnusne prilepiť.

Ako na to?

Náš vysokošpecializovaný tím vzdelaných obalových inžinierov, elegantných dizajnérov, ťažkotonážnych ergonómov, zručných remeselníkov a všeobecných praktikov hrubého zrna vyvinul a vyskúšal rad modelov. Život si z nich vybral nasledujúce štyri.

1. variant - cédečka z obalu trochu vykúkajú, nemusí to byť na škodu, aspoň vieš, že tam sú. Postupuj podľa obrázku: (1) prelož papier pozdĺžne (pozor - nie na polovicu, ale podľa cédečka), (2) kraje prehni dozadu (alebo: papier s cédečkom si najskôr otoč a kraje ohýbaj dopredu), (3) zasuň jeden okraj do druhého (to je hlavná "finta"). A je to. Vznikne tak dvojitá "kapsa", v ktorej sú cédečka od seba vnútri oddelené papierom po celej svojej ploche a vpredu vykúkajú od pol pása.
1. navod na obal


2. variant - cédečka sú v obale schované celé, nepoškriabu sa. Postupuj podľa obrázku: (1) prelož A4 pozdĺžne, (2) kraje prehni dopredu, (3) zasuň jeden do druhého. A je to. Vznikne tak dvojitá "kapsa", v ktorej sú cédečka od seba oddelené vnútri tromi vrstvami papiera na väčšine svojej plochy a zvonku vôbec nevykúkajú.
2. navod na obal


3. variant - V kroku číslo (2) nemusíš prehýbať ľavý a pravý okraj symetricky. Vyskúšaj si variant, pri ktorej je jeden z okrajov väčší, široký presne ako cédečko... A do obalu môžeš v jeho "spevnenom" rohu po zložení dierkovačom vycvaknúť dierku, aby sa dal zavesiť. Po mnohých rokoch života a testov sa ukázalo, že toto je ten pravý a najpoužívanejší typ. Toto je náš nambervan.
3. navod na obal


Poznámka - Niekedy nezaškodí si v obale tam, kde prekrýva cédečko, vystrihnúť (alebo vytrhnúť - podľa povahy, temperamentu a dostupnosti nožníc) od jeho horného okraja po stred podlhovastý otvor. Cédečko sa potom dá z obalu ľahšie vytiahnuť (zaháknutím prsta do jeho stredu).


4. variant - Principiálne nový typ, model "jeseň 2003". Cédečka sú v obale trochu menej schované, veľmi dobre sa však vyberajú. A ak papier na dvoch miestach nenastrihneš (nenatrhneš) tak, ako je naznačené na obrázku, nedajú sa vybrať vôbec (čo nemusí byť na škodu, záleží však aj na tom, či posledný kúsok papiera podsunieš až pod cédečko, alebo len pod okraje obalu, ktoré ho zakrývajú).
4. navod na obal

Čo teraz?

Nič. Máš obal. Čo viac by si od tohoto webu chcel? Alebo predsa: môžeš si vymyslieť iný obal. Alebo niečo iné ;-)

Ak by sa ti zdalo, že sa už nič normálne vymyslieť nedá, tak aha ho: www.arvindguptatoys.com. Jednoduché, skromné, prosté a pritom (a preto?) plné radosti. Hurá.

 


26.02.2003

autor návodu
www.pardon.sk
sponzor návodu